בניית מודלים ודגמים

בניית מודליםבניית מודלים – הדרך הבטוחה לתעשייה מצליחה

למרות כל השינויים שעברה מדינת ישראל בעשורים האחרונים תעשייה והיי טק הן עדיין הקטר שמניע את המשק הישראלי. התעשייה משלבת בתחומה גורמים רבים ואין ספור פקטורים הדרושים להצלחתה. אחד מאותם פקטורים משמעותיים הוא בניית מודלים, המאפשרים לנו לדמות את המוצרים הסופיים שאותם נבנה. בניית המודלים נעשית מהשלב הראשוני של גיבוש הרעיון ועד לשלב הביצוע שבו המודל מוכן ומוגמר. ככל שמודל יותר טוב כך המוצר הסופי יהיה יותר טוב וכך נוכל להיות מרוצים יותר עם התוצאה הסופית.

מי עושה שימוש בבניית מודלים?

בניית מודלים נפוצה מאוד כאמור במגזרים רחבים של המשק וזאת עקב החשיבות הרבה שיש למודל מסוים. אחד המגזרים שעושים שימוש רב בבניית מודלים הוא מגזר האדריכלים. במגזר זה ולמעשה בכל המגזרים של בניית מודלים חשוב מאוד להקפיד על הדיוק של המודלים ועל אופן התצורה הסופי שלהם. מגזר נוסף העושה גם כן שימוש רב בבניית מודלים הוא המגזר הרפואי ובעיקר מגזר המחקר הרפואי. לא רק מגזרים תעשייתיים עושים שימוש בבניית מודלים אלא גם סטודנטים רבים זקוקים לתחום זה לצורך לימודיהם. כאשר ניגשים אל בניית המודל חשוב מאוד להכיר את קהל היעד שבשבילו אתה בונה את המוצר הסופי וזאת בכדי שתהיה התאמה בין הדרישות שלו ובין הדגם הסופי.

אילו שיטות לבניית מודלים קיימות?

בניית מודלים היא עסק מורכב המצריך מאמץ רב וחשוב להכיר את כל שיטות הבנייה הקיימות בשוק. ראשית חשוב להכיר בכך שניתן לבנות מודל גם מתצלום של תמונה, מקובץ תיב"מ ומשרטוטים דו מימדים. בכדי לבנות את המודל בצורה טובה צריך שהשרטוט הסופי יהיה תלת מימדי ומהנדסים טובים יודעים כיצד להפוך שרטוט דו מימדי או תצלום של תמונה אל מודל תלת מימדי. ניתן לבנות מודל באמצעות הדפסה תלת מימדית במה שהפך לפלא הטכנולוגי החדש וזו גם הדרך הקלה ביותר לבניית המודל. בנוסף ניתן לבנות מודל באמצעות מכונה לעיבוד שבבי.

על מה צריך להקפיד בבניית המודל שלי?

חשוב להבין כי בניית המודל מתרחשת במשך זמן רב ואינה נגמרת רק בהדפסה אלא יש צורך בהכנה מוקדמת רבה של המודל. כאשר אנו ניגשים אל בניית המודל אנו צריכים להקפיד על כך שהוא יהיה כמה שיותר מדוייק וברמה הכי קרובה אל המוצר הסופי. אם המודל לא ישקף את המוצר הסופי הרי שהוא לא שווה כלום ולא ניתן להיעזר בו. רמת הדיוק צריכה להיות גבוהה מאוד ולהגיע לרמה של כמה מילימטרים בודדים ברמת הדיוק והרזולוציה.

על מה להקפיד בבחירת החברה שתעשה את המודל?

מכיוון שכל מילימטר במודל שלנו חשוב ומכיוון שקשה מאוד ליצור מודל טוב, אנו הולכים ליצור מודל אנו חייבים להקפיד על בחירת החברה הטובה ביותר שתייצר את המודל. ככל שהחברה יותר טובה כך המודל הסופי שלנו יהיה יותר טוב. כאשר אנו ניגשים לבחור את החברה אנו צריכים להבין מה הם עקרונות הפעולה שלהם וכיצד הם פועלים, האם הם בונים את המודל בהדפסה תלת מימדית או באמצעות מכונה לעיבוד שבבי ועוד ועוד שאלות שאנו צריכים להציג לנציגי החברה. חשוב מאוד לוודא כי מי שיבצע את הפעולה הסופית של הבנייה יהיה מהנדס מוסמך שזה תחום התמחותו וההתמקצעות שלו. חשוב מאוד להתרשם מדגמים שיצרה החברה בעבר ולראות עד כמה הם מדויקים וכמה הם טובים ונאמנים למקור.

התגובות סגורות