הדרכים לבניית דגם

בניית דגם היא לרוב יצירה של אובייקט כלשהו בקנה מידה מוקטן או מוגדל אשר מחקה את המראה החיצוני של הדבר האמיתי. דגמים משמשים במגוון של תעשיות בארץ ובעולם, בין אם אזרחיות ובין אם צבאיות ומלבד תצוגה בתערוכות, ניתן ללמוד בעזרתם את התכונות והאופי של האובייקט הסופי לפני שעוברים לייצורו של האבטיפוס ולאחר מכן לייצור המוני.

לעיתים דגמים משמשים גם כאמצעי לימוד, לדוגמה, דגמים של מערכת השמש, דגמים של גוף האדם, דגמים לתכנון עירוני ופיתוח סביבתי וכך הלאה, ולפעמים דגמים משמשים לצורכי קנייה/מכירה, למשל כדי לקבל התרשמות על המוצר לפני רכישתו

למרות שבניית דגם פשוט יחסית יכולה להתבצע בעבודה ידנית, בניית דגמים מקצועית נעשית לרוב במספר שיטות מוכרות כמו למשל עיבוד שבבי, חיתוך בלייזר, הדפסה תלת ממדית וכו'. חשוב להכיר את ההבדלים בין השיטות כדי לבחור את השיטה המתאימה ביותר למשימה. כמובן שאם מדובר בדגם מורכב הבנוי מכמה חלקים שונים, ייתכן שיהיה צורך להשתמש בכמה שיטות במקביל.

בדרך כלל, לפני שניתן לבנות את הדגם, יש להעביר את התכנון שלו אל המחשב כקובץ תלת ממדי באמצעות תוכנת תיב"מ (תכנון בעזרת מחשב) מתאימה. לאחר מכן התוכנה מתחברת אל האמצעי בעזרתו בונים את הדגם ושולחת לו פקודות שונות. באופן זה, בניית דגם הופכת למשימה הרבה יותר פשוטה שאפשר לשלוט בכל אספקט שלה בדייקנות מקסימאלית.

לרוב בניית דגם אינה מסתיימת לאחר הייצור הראשוני, ויש ללטש או לצבוע אותו כדי להגיע למראה המדויק. לעיתים רוצים להוסיף גם ציפוי כימי כמו למשל ציפוי בכסף ובזהב על מנת לשוות לדגם מראה יוקרתי ומושך יותר, במיוחד אם מדובר בדגם שיש לו גם אמירה אומנותית כלשהי (לדוגמה, דגם של מטוס מסוים) .

שיטות שונות לייצור דגמים

הדפסה תלת ממדית

כיום, ישנן שתי שיטות מרכזיות להדפסה תלת מידית. השיטה הראשונה, עובדת כמו מדפסת דו מימדית באופן מסויים – התוכנה מחלקת את הפריט לפרוסות אופקיות (ככל שהיא מחלקת אותו יותר פעמים רמת הדיוק תהיה גבוהה יותר, אך זמן ההדפסה יהיה ארוך יותר), ולאחר מכן מדפיסה את הפרוסות אחת על גבי השני(כאשר לכל פרוסה יש עובי מזערי). שיטה נוספת להדפסה תלת מימדית היא שיטת המיצוק. בשיטה זו, משתמשים בקרן לייזר או בקרן מרוכזת של אלקטרונים על מנת להתיך נקודות מסוימות בתוך מיכל מלא בנוזל או אבקה. הנקודות מתמצקות, וכך לאחר שמיצקו את כל החלקים הרצויים אפשר לרוקן את שאר המיכל ולקבל את הפריט. לרוב, בניית דגם תבוצע בשיטה הראשונה.

בשוק כיום ניתן למצוא מגוון של מדפסות תלת ממדיות במגוון רחב של שיטות הדפסה. המדפסות שמטרתן היא בניית דגם הן לרוב היקרות יותר ומחירן מתחיל בכמה עשרות אלפי דולרים, אך זולות יותר מן המדפסות אשר משמשות ליצור. יחד עם זאת, מכיוון שמדובר בתחום תחרותי מאוד ומתפתח, המדפסות נעשות מדויקות יותר וכך גם זולות יותר, כך שבעתיד נוכל להפיק באמצעותן דגמים ברמת דיוק גבוהה מאוד ובעלות נמוכה יחסית.

עיבוד שבבי

בניית דגם באמצעות עיבוד שבבי היא אחת מן השיטות המסורתיות ביותר בתחום ליצירת דגמים גדולים ובינוניים. בשיטה זו עובדים עם חומר גלם מלא ומסירים ממנו שבבים עד לקבלת הצורה אותה רוצים לקבל. קיימות מכונות רבות לעיבוד שבבי כגון מחרטות, מסורים ומקדחות אשר כולן נשלטות באמצעות מחשב, וכך אפשר להגיע לרמת דיוק גבוהה מאוד, עד אלפית המילימטר. החומרים בהם ניתן להשתמש הם רבים וכוללים בין היתר מגוון מתכות, פולימרים ועץ

חיתוך בלייזר

חיתוך בלייזר היא שיטה טובה לבניית דגמים דו ממדיים מכיוון שקרן הלייזר עצמה מסוגלת לחתוך ביעילות לוחות דו ממדים מחומרים שונים מבלי לגעת בהם, עובדה המביאה גם לשחיקה נמוכה יותר של מכונת הלייזר (אם כי תוצרים שונים של פעולת החיתוך כגון אדים מחומרים מסוימים יכולים בהחלט לשחוק את המכונה באופן עקיף). ניתן לחתוך מגוון של חומרים כגון עץ, גומי, סיליקון, פוליפרופילן, מגוון מתכות ועוד בהתאם לאורך הגל של הלייזר במכונת החיתוך.

בניית דגם באמצעות חיתוך בלייזר היא שיטה זולה יחסית, מהירה ואפשר לעבוד באמצעותה גם על כמויות קטנות יחסית.

התגובות סגורות