האבולוציה של אב טיפוס

הנה עברנו כברת דרך ארוכה, משלב הרעיון ועד לרגע שבו הוא קרם עור וגידים (או במקרה שלנו: פלסטיק, שבבי מתכת ושאר חומרי בניה), ולפנינו אב טיפוס של מוצר סופי. האם הגענו לסוף הדרך?

ענין של רושם ראשוני
תשאלו כל יוצר, כל מדען וכל אמן מצליח, והוא יספר לכם על כל הפעמים בהם הוא זכה ליחס מזלזל במקרה הטוב, ולהתעלמות במקרה הרע. לכן, גם כאשר אתם אוחזים באב טיפוס, שהכל עובד בו בהתאם לציפיות ואף מעבר להן (ואולי אפילו מריחים את פס הייצור באופק) ההיסטוריה כבר הוכיחה שגם הרעיונות המבריקים ביותר וההמצאות המוצלחות ביותר נדחו על הסף בשל פרזנטציה לקויה.

על כן, גם כאשר בידינו אב טיפוס המוכיח כי מדובר במוצר חדשני, ייחודי, קל להפעלה וזול לייצור, הדרך בה נציג אותו תכריע את הכף.

נעים מאוד, אב טיפוס
קיימות מספר דרכים להציג אב טיפוס, כשהדרך בה בוחרים תלויה בשוק שאליו אנו פונים, ובמוצר עצמו.
דרך אחת להציג היא באמצעות מודל חווייתי, כאשר מאחורי סוג פרזנטציה זו עומדים חיזוקים פסיכולוגיים, המניחים כי למידה אמיתית נקנית על ידי החוויה.  פרזנטציה שכזו תומכת בהצגת הנדסת האנוש והתחושה שמתקבלת מן המוצר.

דרך נוספת, היא הצגה של מודל דרך הדמיה ממוחשבת. כיום, המחשב הוא כלי עבודה המאפשר יצירת הדמיה תלת ממדית, באופן הממחיש את הפונקציונאליות של המוצר, מתאר את המפרט הטכני ומדגים את עיצובו הויזואלי.
מודל מוחשי יותר הוא מודל עיצובי, המיוצר על ידי מדפסת תלת ממד או באמצעות מכשירי כרסום וחריטה. באופן זה, ניתן למשש את המוצר, לבחון אותו על כל היבטיו, בפרט אלו האסתטיים.

אך מה קורה כאשר מדובר במוצר טכני או מכאני חדש, שטרם יוצר בעבר, ויש להוכיח מעל לכל ספק כי ביכולתו לממש את ההבטחה? במקרה כזה, מייצרים מודל התכנות, הבודק למעשה, האם הוא אפשרי מבחינה טכנולוגית, וגם המכאניקה שלו נבדקת לעומק.

מה שיש הוא מה שיהיה
עד כה, העלינו אפשרויות פרזנטציה של אב טיפוס שאינו מצוי בשלבים סופיים. ככלל, מודל עובד מצריך השקעה כלכלית לא מבוטלת, וגם הזמן שמוקדש לבנייתו הוא ארוך ביותר. אך אב טיפוס זה הוא הדגם הקרוב ביותר למוצר הסופי, והדגם שנועד לעבור אל שלב הייצור ההמוני.

התגובות סגורות