חיתוך בלייזר ושימושיו בתעשייה

חיתוך בלייזר היא טכנולוגיה בה משתמשים במכונת לייזר מיוחדת על מנת לחתוך חומרים שונים כגון מתכות, אקריל, עץ, MDF, פלסטיק, קרטון, מגנטים, וינל, פליז, נירוסטה, פרפקס ועוד. קרן הלייזר ממוקדת באמצעות מחשב והחומר הנחתך סופג את העוצמה של קרן הלייזר ומתאדה, מתפזר או מותך בהתאם למאפייניו הכימיים. מכיוון שהמרחק בין העדשה לבין החומר הנחתך הוא קבוע, הלייזר יעיל במיוחד בחיתוך של לוחות שטוחים וזהו השימוש העיקרי שלו.

חיתוך של חומרים שונים נעשה בהתאם לאורך הגל של הקרן (התדר שלה) והמיקוד שלה. למשל, במתכות יש לפעול עם קרן ממוקדת באורך גל קטן (פיזור אנרגיה מינימאלי). לעומת זאת, בחומרים אחרים וקשים פחות שלא מפזרים אנרגיה, אפשר להסתפק בקרן לייזר ממוקדת פחות באורך גל גבוה.

מכיוון שבעת חיתוך בלייזר לא מתקיים מגע ישיר בין הלייזר לבין החומר הנחתך כמו בצורות אחרות של חיתוך (לדוגמה, עיבוד שבבי, CNC), אין שחיקה של מכונת הלייזר וגמישותה הגיאומטרית היא גדולה יותר. למרות זאת, יש מקרים בהם החומר הנחתך משחרר חומרי לוואי במהלך החיתוך וחלק מחומרים אלו עשויים לשחוק את המכונה ואף להיות מסוכנים לאדם (לדוגמה, חיתוך של PVC גורם לשחרור של הידרו כלוריד).

לשיטת החיתוך בלייזר מספר יתרונות נוספים כמו למשל מהירות עבודה גבוהה יחסית, הפסד קטן מאוד של החומר ועמידות גבוהה יחסית (החומר לא מתעקם מכיוון שקרן הלייזר ממוקדת באזור החיתוך ולא יוצרת כמעט חום מסביבו), סביבת עבודה שנותרת נקייה וללא שבבים מיותרים ובעיקר עלויות נמוכות יחסית ואפשרות לעבוד על סדרות בכמות קטנה.

Depositphotos_11522726_xs

חיתוך בלייזר

יישומים שונים של חיתוך בלייזר

חיתוך בלייזר מתאים למגוון של יישומים, החל מאירועים, דרך אופנה, ועד לארכיטקטורהובניית אבות טיפוס ומודלים לתעשייה. החיתוך בדרך כלל מתבסס על קובץ מחשב אשר כולל בתוכו את קווי המתאר של החיתוך. מכונת הלייזר יודעת לקרוא את הקובץ ולחתוך לפיו את החומר הרצוי.

בתחום האופנה – חיתוך בדים וגזרות שונות, הוספת אלמנטים של תחרה, חריטה של מוצרי עור, הוספת מיתוג אישי לסדרות מוגבלות ועוד.

בתחום האירועים – קל מאוד ליצור הזמנות מיוחדות וכרטיסי ברכה בחיתוך מיוחד באמצעות לייזר החותך את הנייר קו אחרי קו (כאילו יש לנו מספריים וירטואליים). המבנה המתקבל הוא מבנה מרהיב ומורכב דמוי תחרה שמעיד על הרצון של בעל האירוע להשקיע בכל פרט ופרט.

באותו אופן אפשר ליצור כרטיסי ברכה עם חיתוכים שונים וכרטיסי ברכה תלת ממדים שנפתחים למבנה מורכב (כרטיסי Pop Up) שהוא למעשה דגם תלת ממדי.

רובוטיקה ומידול – בתחום הרובוטיקה והמידול אפשר ליצור מודלים מורכבים יחסית באמצעות חיבור של כמה משטחים דו ממדיים מחומרים שונים ליצירת מודל אחד תלת ממדי. לדוגמה, אם נבצע חיתוכים מורכבים בקרטונים, נוכל ליצור דגם של כלי רכב שונים העשויים כולם מקרטון.

באותו אופן אפשר ליצור מודלים ארכיטקטוניים מורכבים. גם כאן בעצם מחלקים את הגוף התלת ממדי לפרוסות הניתנות לחיתוך בלייזר ולאחר מכן יוצרים את הדגם התלת ממדי לאחר שהוא לוטש ונצבע.

בתחום המשרדי וקידום מכירות – בעזרת חיתוך בלייזר אפשר לכתוב על חומרים כגון עץ, לסמן מספרים סידוריים, תאריכי ייצור וגם לחרוט לוגו על גבי מוצרים שונים (אפילו מחזיקי מפתחות). כמו כן אפשר ליצור שבלונות של אותיות מפלסטיק או חומרים אחרים.

ציוד מיוחד – לדוגמה, אטמים כנגד דליפת נוזלים או גזים, ואפילו מקררים או חדרי קירור. ניתן לחתוך גומי, סיליקון או שעם בהתאם לסוג האטם אותו רוצים לקבל ועובי שונה, החל ממילימטר אחד ועד לעובי של 6-8 מילימטר.

התגובות סגורות