יחסים בתלת ממד

אחת האמרות המושמעות  בהקשר של הוגי רעיונות וממציאים גורסת, ששום דבר נשגב לא הושג על ידי אנשים ריאליסטיים. יש באמרה זו מידה רבה של נחמה, והיא גם מאפשרת את ההפרדה הנדרשת בין אנשי החזון לאנשי המעשה בשלבים השונים של תהליך הייצור.

כאשר הרעיון עדיין בשלבי עיבוד ממוחשבים, גם כאשר הוא מוצג מכל הזוויות האפשריות, הוא חסר את אותה גשמיות שמעניק אב טיפוס, ואשר דרושה להמשך התהליך.

קבצים של אהבה טעונה
בשלב בו חזותו של הפטנט מסתכם בקבצים ממוחשבים, זוכה הממציא לעין ביקורתית מן הצד. התערבות זו היא מבורכת, משום שהוגה הרעיון חש לעתים תכופות, תחושה הדומה להתאהבות רומנטית, ועל כן הוא עיוור לחסרונותיה וחולשותיה. עיוורון זה נובע לאור האשליה הויזואלית שמקנה המחשב; הממשות היחסית של הרעיון כאשר הוא בתלת ממד, מייצרת איזו אידיאליזציה, כך שגם הממציא נטול כישורי המכירה יצא להגנת הרעיון שלו בחירוף נפש.

דווקא שלב זה , בו באים לידי ביטוי כוחות מנוגדים, הוא שלב מפרה ביותר: סיעור המוחות המגויסים למשימה נכנסים לעומקים ורבדים חדשים, ופתרונות רבים ואף שדרוגים עשויים להיוולד כתוצאה מכך.
כעת, נותר להפוך את קבצי המחשב הוירטואליים לאב טיפוס מוחשי.

מודל נולד
הדפסה תלת מימדיתאחת הדרכים המקובלות לייצר דגם מוחשי מתבצעת על ידי הדפסה תלת ממדית.

המכונה מייצרת אב טיפוס מפולימרים שונים בהתאם לתכנית הממוחשבת, כאשר היא מבצעת את הייצור על ידי שכבות.

טכנולוגיה זו מאפשרת לא רק בחינה של המוצר כפי שהוא עתיד להראות, אלא גם בדיקת אופן פעולתו. כעת נותר רק לגלות, כיצד יוצר המודל הראשון של מכונת ההדפסה התלת ממדית…

לגעת בהבדלים
למעשה, כל מוצר שאנו מכירים כיום התחיל מאב טיפוס, שהיווה למעשה דגם ראשוני מוצלח; החל מן האביזרים היום יומיים ביותר שאנו עושים בהם שימוש מבלי לחשוב אפילו על מורכבותם, וכלה במכשירים מסובכים שאנו כה מורגלים לשימוש בהם.

בתהליך הבנייה מעורבים חומרים שונים ושיטות בנייה מגוונות, הכפופים לתחום  ההמצאה. כך למשל, ישנם הבדלים מהותיים בין בניית אב טיפוס של מכשור רפואי לבין מערכות לייצור אנרגיה ובין פיתוחם של כלי רחצה.
אך לצד ההבדלים ישנם קווי דמיון מהותיים, המחייבים כל אחד מן המוצרים לפעול ביעילות הגדולה ביותר, להיות ידידותיים באופן מקסימאלי עבור המשתמש, כך שתופק מהם מרב התועלת.

התגובות סגורות