מדע בזרימה

ההאצה הטכנולוגית אינה פוסחת על אף תחום בחיינו, והיא דוהרת קדימה במטרה לשנות ולשפר את איכות חיינו. תנופה התפתחותית זו היא מעגל שמזין את עצמו, כשכל פריצת דרך מובילה לפריצת הדרך הבאה ומניחה את יסודותיה. חלק מן ההמצאות האחרונות בתחום האנרגיה הירוקה, למשל, כבר פרצו לשוק ומצויות בשימוש ברחבי העולם כולו, המצאות אחרות עודן בשלב אב טיפוס.

עולם חדש של אנרגיה מתחדשת
כידוע, אנו זקוקים למקורות של אנרגיה מתחדשת, הן משום שאספקת האנרגיה המתכלה (כגון שריפת דלקים) הולכת ואוזלת, והן משום שהזיהום שנוצר בעקבות הפקתה מהווה פגיעה משמעותית בבריאותנו.

יוזמה ישראלית הציגה לאחרונה טכנולוגיה מרעישה, המסוגלת להפיק אנרגיה מגלי הים. כדי להמחיש את הפוטנציאל האדיר, נבנה אב טיפוס, המדגים כיצד יכולה אנרגיית הגלים לספק עד עשרה אחוזים מן הצריכה העולמית.

שיהיה בתנועה
המתקן שהיווה אב טיפוס, הורץ במעבדות ונלמד לעומק. המידע שניתן היה לשאוב מן המודל תרם משמעותית לקידום הפרויקט: כך למשל, ניתן היה להסיק באשר לעלויות הייצור העתידיות, או האם ניתן יהיה להפיק את האנרגיה גם מן התנאים הנתונים של הים התיכון, ועוד.

אותו אב טיפוס ששימש אבן דרך בתהליך הפיתוח של הפקת אנרגיה ירוקה מגלי הים והיה הראשון בעולם מסוגו, הועבר לתצוגה בתערוכת מדע קבועה, כדי שגם הקהל הרחב יוכל להתרשם, ולקחת חלק בחוויה טכנולוגית פורצת דרך.

מודעות ירוקה
גם אם שורשי הצורך ביצור חלופי של אנרגיה מתחדשת מקורם בנסיקת מחירי האנרגיה המתכלה, הרי שהמגמה הירוקה ברחבי העולם החלה לתפוס תאוצה כמו גם המודעות לשמירה על כדור הארץ ההולכת וגוברת מדי יום.

אנו עדים לתנופת השינויים לא רק בתחום התפיסה החברתית אלא גם בקרב עולם המדע, המחפש ללא לאות מקורות אנרגיה חדשים.
על כל מתקן המצוי בשלבי אב טיפוס הממתין למימון מצד משקיעים או להרצות מעבדתיות, קיימים מתקנים שצלחו את המהמורות שבדרך והם מסייעים לנו לשמור על עולם נקי יותר, בריא יותר, ירוק יותר.

התגובות סגורות