מודלים אדריכליים

כשאנו חושבים על בית או על מבנה אדריכלי כלשהו, עולה בדעתנו סטרוקטורה תלת ממדית בעלת חללים, חלונות, דלתות, מרקמים וצבעים. משום כך, רובנו מתקשים לתרגם שרטוטים על גבי נייר לכדי מודל חי ונושם. בניית מודלים אדריכליים מקימה לחיים את הפרויקט, וממחישה אותו באופן המדויק ביותר.

מודל עולה על כל דמיון
גם אם אנו מחוננים בדמיון מפותח במיוחד, ובעלי יכולת לשוטט במסדרונות החזון של מישהו אחר, לעתים חסר לנו ידע כדי להתהלך בהם בחופשיות אמיתית.
פרופורציות, קנה מידה ושאר מדדים מתמטיים אינם באים לידי ביטוי של ממש בהדמיות ממוחשבות או בקטלוגים מושקעים, משום שחסרה להם המוחשיות והעומק שיש לדגם פיזי.

בניית מודלים אדריכליים מאפשרת לא רק מידע ויזואלי רב ככל שאפשר במקשה אחת, אלא אף פותח צוהר שיווקי בדמות פרטים משלימים. כך, ניתן 'לשתול' במודל אנשים, מכוניות ואף צמחיה, באופן המדמה פרופורציות נאמנות למציאות, בבהירות ובדייקנות.

בנוסף, ניתן לצייד את המודל בעזרים מכאניים, חשמליים וטכניים, כגון תאורת לילה, המדמה את המבנה בשעות היום ובשעות החשכה. עזרים מסוג זה מגבירים בקרב הלקוח הפוטנציאלי תחושה של בטחון ואמינות.

מנפלאות ההמחשה
במקרים רבים, תהליך שיווקו של פרויקט הבנייה נפתח עוד טרם הונחה האבן הראשונה באתר. בשלב זה, עתידו ומימונו של הפרויקט תלוי באמונם של הלקוחות הפוטנציאליים, המסתמכים על חזון אדריכלי.

בניית מודלים היא צעד שיווקי נכבד ביותר, משום שמודל מעביר מידע רב באופן בהיר, ובעצם בונה תשתית פסיכולוגית מרגיעה, תודות למוחשיות של הפרויקט.
עצם האפשרות לנוע מסביבו, להקיף אותו ולהתבונן בו משלל זוויות, נותנת ללקוח תחושה של שליטה במצב, כמו גם חיבור נפשי ראשוני.

גיאוגרפיה, טופוגרפיה ומה שביניהם
בניית מודלים הנו תהליך הכרוך בשעות רבות של השקעה, ובירידה כמעט סיזיפית לפרטים.
רוב המודלים מיושמים באופן ידני על ידי אמנים המומחים לדבר, ובדרך כלל נבנים מנייר, עץ או קרטון ביצוע.

במהלך בניית מודלים ניתן לדגום את הרחוב בו מוקם המבנה ואף את השכונה כולה, והם משרתים מספר היבטים. ראשית, ניתן להציג את המודל לצורך קבלת אישורי בנייה או לשם יחסי ציבור. בנוסף, על ידי דימוי המאפיינים של המבנה ניתן לבחון את הצרכים ההנדסיים הכרוכים בהקמתו, ולהעריך את המשך תכנית ההקמה.

כך למשל, ניתן לאתר ליקויים בשלד המבנה כבר בשלב בניית המודלים, ולאמוד את מידת יציבותו מול רעידות אדמה ואף רוחות חזקות. בעיקר כאשר מתוכננים מבנים שהשלד שלהם אינו קונבנציונאלי, עולה חשיבותו של המודל הפיזי, המדמה את התכונות המכניות של החומרים שירכיבו את הבנין עצמו.

חשיפת המודל לתנודות ולחצים מאפשרת לאתר את נקודות הכשל בשלד המבנה, כך שהאדריכל יוכל למצוא פתרונות לשיפור היציבות ולספק תכנית בנייה חלופית, שתהיה בטיחותית ואיכותית.
בניית מודלים אדריכליים היא שלב מקדים והכרחי לפני בנייתם של המבנים בשטח.

התגובות סגורות