סיפורם של אבי טיפוס – מטוס הלביא וה – F-35

סיפורם של אבי טיפוס בשנות ה-80 החליטה מדינת ישראל להיכנס לפרויקט עצום של בניית מטוס חדש, מטוס זה הינו הלביא והוא היה אמור להיות גולת הכותרת של התעשייה הצבאית הישראלית. בכדי לצלוח את הפרויקט החליטו תחילה לבנות אבטיפוס של המטוס וזאת בכדי לראות את איכויותיו של המטוס החדש ורמתו העתידית. לאחר פיתוח אבטיפוס של המטוס החליטו במשרד הביטחון לעצור את הפרויקט מכמה סיבות, השאלה היא האם הדבר קשור לאבטיפוס או שמא לבעיות אחרות שנתגלו בפרויקט.

מה ניתן ללמוד מסיפור הלביא?

חשוב להבין כי האבטיפוס של מטוס הלביא עמד בכל הציפיות הטכניות מהמטוס והמטוס נחשב לאחד המתקדמים בעולם אם לא המתקדם שבהם. אך אליה וקוץ בה, פיתוח אבטיפוס ופיתוח המטוס גזלו משאבים עצומים מהמדינה והכבידו על תקציב הביטחון ועל כן חייבו את הפסקת הפרויקט ועל כן ניתן להגיד כי בניית האבטיפוס הייתה כרוכה גם היא בבעיה קשה שמתכנני המטוס לא חשבו עליה. עם זאת לא ניתן לומר כי עצירת הפרויקט קשורה אך ורק בעלויות הגבוהות שלו אלא גם לחץ מארצות הברית הוביל לעצירת הפרויקט וזאת עקב הפחד של התעשיות הביטחוניות שם מכך שמטוס הלביא המתקדם יתחרה עם התעשיות הביטחוניות שלהם.

כיצד ניתן לחסוך בעלויות ביצור אבטיפוס?

אחד הלקחים החשובים ביותר שצריך ללמוד מסיפור מטוס הלביא הוא העובדה שעלויות כבדות של האבטיפוס יכולות להוביל לכך שכל הפרויקט ייעצר ולא יצא אל הפועל. בכדי למנוע מבעיות אלו לצוץ אנו חייבים להתחיל בתכנון מוקדם של הפרויקט ושל האבטיפוס ולחשוב על כל פרט ופרט בבניית הפרויקט ולעשות זאת בצורה חכמה והגיונית. ככל שנקדים לתכנן את הפרויקט נבין טוב יותר את העלויות האמתיות שלו, נוכל לבנות את האבטיפוס ולייצר את המוצר הסופי. בכדי לעשות זאת בצורה חכמה עלינו לעבוד מול בעלי מקצוע בתחום בו אנו עוסקים ולוודא כי לאנשים אלו יהיה מספיק ניסיון של בניית דגמים ראשוניים ולא פחות חשוב מכך, בבנייה של תקציב לפרויקט עצמו.

האם יושמו הלקחים ב F-35?

ה F-35 הוא מטוס העתיד של ארצות הברית ועל אף שמדובר במדינה שונה ממדינת ישראל ניתן לראות כי התחלואים שהתגלו בפרויקט הלביא שבו וצצו בפרויקט זה. העלויות של בניית הדגמים הראשוניים ובעקבות כך של המטוס עצמו טיפסו בחדות וגרמו לקשיים עצומים לחברות הפעילות בפרויקט ולא פחות חשוב מכך למשלם המיסים האמריקאי. ובכל זאת יתכן ובגלל שהכיס האמריקאי תפוח יותר החליטו האמריקאים להמשיך בפיתוח האבטיפוס ובפיתוח המטוס הסופי, לא לעצור את הפרויקט ולחזור לשולחן התכנונים. שאלה כבדת משקל היא האם עקב הלקויים שנתגלו במטוס זה הוא יצדיק את הציפיות שתלו בו או שמא הוא יוביל לבעיות כבדות משקל בחילות האוויר המפעילות אותו. אנו רואים שוב את חשיבותו של האבטיפוס להצלחת הפרויקט הסופי ומדוע כה חשוב להקפיד על בנייתו.

האם ניתן ללמוד ממקרים אלו על תעשיות נוספות פרט לתעשיית המטוסים?

בגלל הפיתוח הרב שנדרש בתעשיית המטוסים הרי שלכל טעות בבניה של אבי טיפוס יש משמעות עצומה של מיליוני דולרים. אך גם בתעשיות אחרות  יש משמעות רבה לבנייתם של אבטיפוסים וכל טעות בהם יכולה להוביל להפסד כספי ניכר. אנו יכולים ללמוד מפיתוח הלביא והמטוס האמריקאי גם לתעשיות אחרות עד כמה חשובה בנייתו של דגם ראשוני טוב ואיכותי ולא פחות חשוב מכך כמה חשוב תכנון נכון של הדגם.

התגובות סגורות