הדפסה בתלת מימד – שיטות נפוצות וההשפעה על שוק העבודה

הדפסה תלת מימדית נחלקת לכמה שיטות שונות כאשר הפופולאריות מבניהן הן SLA, FDM, SLS ו – PolyJet.

SLA (Stereolithography) –  שיטה זו מבוססת על מיצוק של נוזל מסויים באמצעות קרן לייזר. המיצוק מתבצע שכבה אחר שכבה וכך נוצר המוצר. בשיטה זו ניתן להפיק באופן מהיר במיוחד צורות גאומטריות מורכבות ומדויקות בגדלים שונים וניתן אף להדפיס מחומרים שקופים. החיסרון העיקרי של השיטה נובע מכך שתוצאה הסופית אינה כל כך טובה מבחינה מכנית, כלומר, היא נשברת בקלות ויכולה להיות מושפעת מלחות וחום.

FDM (Fused Deposition Modelling) – זו היא שיטת ההדפסה הנפוצה ביותר כיום. שיטה זו  פועלת על ידי הזרקת חומר גלם מומס על משטח ההדפסה. באמצעות שיטה זו ניתן להדפיס במספר גדול מאוד של חומרים, ניתן להחליף את חומרי הגלם בקלות והם גם זולים יחסית. החיסרון העיקרי של השיטה נעוץ בכך שלא כל החלקים מודפסים באופן ברור, ובמקרים מסוימים ההדפסה יכולה להיות איטית

SLS (Selective Laser Sintering)– אחת מהשיטות הוותיקות ביותר (נמצאת בשימוש כבר מ – 1992) ובה משתמשים באבקת פלסטיק. בשיטה זאת ממצקים חלקיקים של חומר הגלם באמצעות קרן לייזר. בעזרת השיטה ניתן להפיק הרבה מאוד חלקים בהדפסה אחת והיא פופולארית מאוד בתעשיית החלקים הדנטליים (למשל בסיס לכתרים העשויים ממתכת). החיסרון בשיטה נובע מכך שהצבע המתקבל הוא צבע אחיד ולא ניתן להדפיס חלקים שקופים.

PolyJet  – עובדת בדומה למדפסת הזרקת דיו כאשר מזריקים נוזל ולאחר מכן מיציקים אותו. ניתן לעבוד עם קרוב ל – 70 חומרים בעלי תכונות שונות ואף לערבב מספר חומרים שונים בהדפסה אחת.

השפעה על שוק העבודה

כבר כיום צופים כי הדפסה תלת מימדית תשפיע על שוק העבודה ותיצור אלפי אם לא עשרות אלפי מקומות עבודה חדשים בארץ ובעולם. לדוגמה, בארץ יש תכנית של שירות התעסוקה להכשיר בעלי מקצוע שונים כגון חשמלאים, טכנאים, מהנדסים, אדריכלים ומעצבים על מנת שאלו יעבדו במגוון של חברות סטארט אפ וחברות הייטק ישראליות המפתחות טכנולוגיות הדפסה תלת מימדית שונות. במהלך הקורס לומדים כיצד מתכננים קובץ תלת מימדי במחשב, מדפיסים ומעצבים מא' ועד ת', כולל פירוק ותיקון של מדפסת התלת מימד עצמה.

התגובות סגורות